Tel. podpora: (Po-Pá 8-16) 773 287 300
RapidSSL
Patentoid Blog Co je ochranná známka

Co je ochranná známka

12.02.2017

Ochranná známka slouží k rozlišení výrobků, či služeb. Její primární cíl je chránit spotřebitele, před záměnou konkrétního výrobku/služby za jiný konkurenční výrobek/službu. Dle českého zákona může být ochrannou známkou obrázek, text (písmena, číslice), barva, či tvar nebo obaly produktů.

Známka musí mít vždy jasnou rozlišovací schopnost - např. nějaký specifický název, či obrázek.

Běžně nelze zaregistrovat klasicky používaná slova - např.: Stůl, ale například e-Stůl by již mělo být možné registrovat. Při registraci běžných slov je potřeba prokázat tzv. rozlišovací způsobilost.

Ochranná známka vám dává právní obranu proti napodobeninám, které by mohla produkovat konkurence. Její registrací si zajišťujete výhradní právo k veřejnému používání a chrání tak vaše zákazníky před záměnou s jinou konkurenční značkou.

Jak probíhá registrace

V České republice ochranné známky spravuje Úřad průmyslového vlastnictví.

Nejdříve je potřeba provést rešerši, zda již neexistuje podobná ochranná známka. Následně se provádí zatřídění ochranné známky dle Niceského třídění výroků a služeb.

Po vyplnění přihlášky se vše podává na úřad průmyslového vlastnictví. Po úspěšném podání je ochranná známka zveřejněna a běží 3 měsíční lhůta, ve které se může kdokoli přihlásit s námitkami proti udělení ochranné známky.
Jakmile toto období uplyne je ochranná známka označena za platnou a je možné začít používat označení registrované ochranné známky - R v kroužku ®.

Druhy ochranných známek

Nejčastějšími druhy ochranných známek jsou:

1) Slovní

Slovní ochrannou známkou může být jakýkoli název, či slogan. Je nutné, aby byla tvořena z jednoho, nebo více slov. Je nutné, aby tento text měl rozlišovací způsobilost.

Např. název "Škoda".

2) Kombinovaná

Kombinovaná ochranná známka spojuje symbol a text. Velmi často se používá k registraci loga firmy.

3) Obrazová

Jedná se o označení, které je tvořené konkrétním symbolem/kresbou. Opět je potřeba, aby známka měla rozlišovací způsobilost.

Např. nakousnuté jablko.

4) Prostorová

Jedná se o označení, které je tvořeno trojrozměrným zobrazením. Tímto lze ochránit konkrétní zvláštní tvary výrobků (např. sušenek), nebo obalů (např. různé krabice, lahve, ..).

Např. tvar lahve Coca-cola je ochrannou známkou.

 

Jste rozhodnuti začít chránit váš výrobek, či službu? Stačí vyplnit jednoduchý objednávkový formulář a registrace ochranné známky bude pro Vás hračkou, protože patentoid.cz za vás vše zařídí.

Potřebujete registrovat ochrannou známku?
Využijte naší službu registrace ohranných známek.

Pouze za 9.900 Kč bez DPH na období 10 let.

  • Specializovaní odborníci s více jak 10 letými zkušenostmi
  • Vše online bez nutnosti osobního setkání
  • Snadné vyplnění online objednávky

Chci svou ochrannou známku

Více informací o registraci Ochranných známek

Copyright © 2019 Patentoid s.r.o. Designed by Beneš & Michl